Zobacz w pełnym oknie

R O Z W I Ń   M E N U

Elastyczne przewody wentylacyjne służące do wentylacji ssącej lub tłoczącej (tzw. lutnie ssące)

Przewody wentylacyjne – ssąco-tłoczące znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie niezbędne jest odciąganie powietrza, trujących gazów, pyłów oraz innych zanieczyszczeń przemysłowych. Szczególnie w praktyce górniczej w drążonych wyrobiskach korytarzowych przy użyciu kombajnów występuje potrzeba stosowania tego typu wentylacji. Dla tego rodzaju wentylacji wykonujemy lutnie ssąco-tłoczace z tworzyw sztucznych wzmocnione drutem spiralnym. Rodzaj wzmocnienia lutni ( średnica drutu, skok spirali) dobierany jest w zależności od potrzeb wytrzymałościowych na depresję wentylatora lutniowego. Wykonujemy lutnie ssące z wykorzystaniem drutu sprężynowego o różnych średnicach w zależności od średnicy lutni. Dlatego też wykorzystujemy drut o średnicy od 2 mm do  7,5 mm. Drut sprężynowy zamocowany jest na rękawie przewodu metodą zgrzewania gorącym powietrzem. Maksymalna deklarowana wytrzymałość na podciśnienie przewodów ssących jakie produkujemy wynosi 8000 Pa , są to przewody wykonane w klasie „C”.

Asortyment produkowanych przez nas przewodów ssących oraz tłoczących zbrojonych prezentuje tabela obok.

Mając na względzie potrzeby użytkowników miedzy innymi w zakresie zmniejszenia zapylenia, wprowadzono do oferty szeroki wybór średnic od Ø 200 mm do Ø 1400 mm. Standardowa długość lutni ssącej to 5 metrów. Jednak na specjalne życzenie naszych klientów jesteśmy gotowi wykonać każdy odcinek takiego przewodu od 0,5 metra do nawet 20 metrów. Odcinki lutni ssących „lekko zbrojonych” o skoku drutu 150 mm (kl. O) są wykorzystywane także do budowy lutniociągów tłoczących jako „kolana” montowane z dowolnymi promieniami łuków. Zasada podwieszania jak i łączenia przewodów ssących jest analogiczna z rozwiązaniami stosowanymi w przewodach tłoczących.


Elastyczne przewody wentylacyjne do wentylacji tłoczącej – lutnie wirowe typ TS-LWS/W i perforowane typ TS-LWS/P

Przewody wentylacyjne tego typu służą do wentylacji kombinowanej z odpylaczami. Zastosowanie mają w wentylacji tłoczącej. Doskonale spełniają funkcję jako przewody do rozprowadzenia nawiewu powietrza w halach produkcyjnych czy magazynach.  Budowa lutni perforowanej oparta jest na konstrukcji lutni ssącej z tą różnicą, że jest wyposażona w perforacje-otwory umiejscowione na całej długości lutni lub na jej części. Wielkość perforacji-otworów, ich ilość uzależniona jest od wydatku powietrza. Natomiast umiejscowienia perforacji na obwodzie danej lutni perforowanej wykonujemy wg wskazań klienta. Perforacja może być wykonana w postaci otworów wykończonych oczkami stalowymi lub bez .

Lutnie wirowe również wykonane są w oparciu o konstrukcję lutni zbrojonej, która dodatkowo posiada specjalnie zaprojektowane otwory wylotowe wymuszające ruch wirowy powietrza, co prowadzi do rozrzedzenia metanu lub innych gazów w wyrobiskach górniczych.


Elastyczny przewód wentylacyjny do wentylacji ssącej lub tłoczącej do pracy w pionie (tzw. lutnia szybowa) typ TS-LWS/SZ

W naszej ofercie znajdują się również przewody wentylacyjne do zabudowy szybów głębinowych (pozycja pracy w pionie) wykonane identyczną techniką czyli zgrzewania gorącym powietrzem. Przewody-lutnie szybowe mogą służyć do wentylacji ssącej jak i tłoczacej. Jedyną widoczną różnicą takich lutni jest fakt zastosowania oprócz zawiesi standardowych także lin stalowych ocynkowanych umiejscowionych po dwóch przeciwległych stronach przewodu, zakończonych z jednej strony śrubami napinającymi. Zamontowane liny wraz ze śrubami napinającymi ułatwiają  montaż lutni w szybie oraz są dodatkowym elementem podwieszenia prostolinijnego lutni. Do łączenia kolejnych odcinków lutni szybowych stosujemy także śruØbowe opaski zaciskowe.

Lutnie szybowe typu TS-LWS/SZ produkowane są w średnicach; od Ø400 mm do  Ø1200 mm

i długościach; od 1mb do 10mb.

Lutnie szybowe typu TS-LWS/SZ produkowane są w czterech klasach Kl „A”, „B””C” oraz „O”, analogicznie do lutni ssąco-tłoczących.